W 2018 roku w opinii publicznej zawrzało w związku z wprowadzeniem Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Wytyczne wydawały się być dość rygorystyczne. Jednak sen z powiek przedsiębiorców spędzały kary administracyjne, sięgające do 20 mln euro. Dziś nauczyliśmy się rozwiązań i dostosowanie do wytycznych nie jest już takie straszne. Poniżej prezentujemy pięć prostych wskazówek, których stosowanie pomoże nie tylko w dbaniu o wytyczne RODO, ale w ogólnym bezpieczeństwie danych.
- Ustaw hasło na komputerze i urządzeniach mobilnych (tablet, telefon).
Tworząc swoje hasło postaraj się, aby nie było proste i popularne. Tak, w świecie haseł powstały już rankingi! Jak podaje artykuł wirtualnemedia.pl czołowe miejsca popularności haseł zajmują proste ciągi cyfr: „123456”, „1234567” itp. Królują także pojedyncze słowa jak „password” (drugie miejsce) czy „qwerty” (czwarte miejsce). Wprowadź do swojego hasła przynajmniej jedną wielką literę, pomieszaj litery z cyframi i użyj znaku specjalnego, a na pewno utrudnisz dostęp do danych wrażliwych, którymi zarządzasz.
- Wyłącz zapamiętywanie haseł w przeglądarce.
To wygodna funkcja, ale niestety zgubna. Przede wszystkim zapamiętaj, aby nie zachowywać haseł na urządzeniach służbowych, do których mogą mieć dostęp inne osoby. Taka opcja jest już szczególnie niebezpieczna. - Pamiętaj o blokowaniu komputera, kiedy od niego odchodzisz.
Nawet najlepsze hasło nie pomoże jeśli sprzęt nie będzie wymagał podania go. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku niezablokowanego komputera. Puste krzesło przy biurku, niezabezpieczony dostęp do komputera i przeciągająca się rozmowa, która miała trwać tylko chwilę. Oto najprostszy scenariusz na dużą tragedię. - Zmieniaj hasło co 90 dni.
Co tu dużo mówić – dobra zmiana nie jest zła! 🙂 Okresowa zamiana hasła pozwala uciąć dostęp do systemu osobom nieautoryzowanym. To dobra praktyka, która pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji, gdy ktoś poznał Twoje hasło. - Nie zapisuj hasła na kartce.
Hasła są najbezpieczniejsze w naszych pamięciach. Zapisane w kalendarzu, notesie czy na kartce mogą w łatwy sposób dostać się w niepowołane ręce.
Pięć prostych i przy tym dobrych, fundamentalnych rozwiązań. Stosuj te wskazówki, a na pewno wzmocnisz zabezpieczenie danych. Tym samym unikniesz przekroczeń prawnych. Część z porad, jak widać, jest sprawą do załatwienia tylko raz (np. zmiana ustawień przeglądarki). Resztę proponujemy poćwiczyć, wtedy szybko wejdzie w nawyk.
P.S. Piękne masz imię! Ale dla bezpieczeństwa, jego również nie używaj jako hasła.